انواع پسته

خواص پسته
4.3 (3)
فوریه 16, 2021
پسته مرغوب
چطور پسته مرغوب را از پسته بی کیفیت تشخیص دهیم؟
4.3 (3)
آگوست 2, 2021

زمان تخمین زده شده مطالعه: ۱۱ دقیقه

پسته یکی از خوشمزه ترین و پر استفاده ترین آجیلی است که استفاده میشود و تاریخچه آن به بیش از ۹۰۰۰ سال بر میگردد. ایران و آمریکا بیشترین صادر کننده پسته در سطح جهانی هستند. پسته بر اساس منشا ، نوع ، رنگ و اندازه آنها طبقه بندی می شود. هر گونه پسته، شاخه های مختلفی دارد که از نظر اندازه ، رنگ ، طعم ، فصل برداشت و کیفیت متفاوت است.

 

 

انواع پسته ها

برخی از انواع پسته ایرانی

 • پسته کله قوچی
 • پسته اوحدی(فندقی)
 • پسته احمدآقایی
 • پسته بادامی
 • پسته ممتاز
 • پسته سفید نوق
 • پسته قزوینی
 • پسته شاه پسند دامغان
 • پسته خنجری دامغان

برخی از انواع پسته سوریه

 • باتوری
 • آشوری
 • عالمی
 • ازوردی

برخی از انواع پسته ترکیه

 • پسته کشیده
 • پسته قرمز
 • پسته سییرت
 • پسته حالبی
 • پسته اوادی

 

برخی از انواع پسته یونان

 • لارناکا
 • اژینا
 • پونتسیس

برخی از انواع پسته ترکستان

 • کوچرا
 • آکارت تشکما
 • چور چیما

برخی از انواع پسته اسپانیا

 • کرمان
 • آژینا
 • آماتور
 • لارنکا

پسته ایرانی

پسته کله قوچی

از پسته های با کیفیت و گران قیمت بازار محسوب می شوند که برای این نوع پسته بازار داخلی و خارجی مناسبی وجود دارد که همه ساله میزان بسیار بالایی از این نوع پسته به خارج از کشور صادر می شود. این نوع پسته، درختی کم رشد دارد و سطح برگ درخت آن بسیار کم است که این امر باعث می شود تا آفتاب به راحتی سبب آسیب میوه پسته نشود. صادرات پسته کله قوچی شهرت و محبوبیت بالایی را در بین سایر انواع پسته دارا می باشد و بیشتر کشورهای اروپایی خواهان خریداری این نوع پسته می باشند. شهرت و محبوبیت پسته کله قوچی به دلیل درشت بودن مغز آن و همچنین طعم لذیذ این نوع پسته می باشد.

پسته اوحدی(فندقی)

پسته اوحدی یا فندقی با نام تجاری round یکی از مهم ترین ارقام تجاری پسته در ایران است. این پسته از ارقام سازگار و مناسب برای کشت در اکثر مناطق پسته کاری است. پسته اوحدی از دسته پسته های گرد است و ظاهری کروی مانند و ریز دارد این محصول از مقرون به صرفه ترین پسته های ایرانی است.

پسته احمدآقایی

کشیده بودن، خندان بودن، و مغز بسیار خوشمزه از دلایل محبوبیت این نوع پسته می باشد. شاید برای شما هم جالب باشد که بدانید این محصول چرا شهرت بالایی دارد. در حقیقت این مغزه دارای ویژگی های ظاهری منحصربه فردی است که موجب تفاوت آن با سایر پسته ها میشود. کشیدگی مناسب، درصد خندانی بالا، مغز بسیار خوشمزه از مهم ترین خصوصیات پسته احمدآقایی در میان مردم می باشد. بسیاری افراد از این دانه آجیلی برای اکثر مجالس و میهمانی های رسمی خود استفاده می کنند.

پسته بادامی

مغز این پسته بادامي شكل، ريز و خنجر مانند است، كه رنگي كدر دارد. منشا آن از باغات قديمي واقع در منطقه زرند ‏كرمان مي باشد.

پسته ممتاز

پسته ممتاز نسبت به پسته احمد آقایی، پسته فندقی و پسته کله قوچی کشیده تر است. این نوع پسته عموماً در رفسنجان و کرمان به خوبی کشت می شود ولی در سایر شهرستان های پسته خیز دیگر ایران نیز این رقم به خوبی برداشت می شود. این نوع پسته بیشتر در منطقه فیض‌آباد خراسان، رفسنجان و انار سیرجان برداشت می‌شود.

پسته سفید نوق

این پسته از زمان های گذشته در منطقه نوق رفسنجان وجود داشته است. منطقه نوق، آب و هوای گرمتری نسبت به رفسنجان دارد و محل مناسبی برای رشد این پسته است. میوه ی این رقم بادامی شکل است این پسته جزو ارقام زود گل بوده و دیر رس می باشد پسته نوق در اواخر شهریور ماه قابل برداشت است. پسته های رفسنجان ارقام مختلفی دارند و بسیار با کیفیت می باشند اکثر تاجران، پسته های صادراتی را از این منطقه خریداری می کنند. شرایط اقلیمی مناسب این منطقه مساعد برای رشد پسته است. پسته از درختان بیابانی است که در مناطق دارای تابستان های گرم و زمستان های سرد رشد می کند. منشا درخت پسته آسیا و خاورمیانه است.

پسته قزوینی

چربی مناسب، ورقه نمودن و خلال نمودن پسته از نیازهای اصلی صنایع تبدیلی و شیرینی سازی می‌باشد. شواهد و آزمایش‌ها نشان می‌دهد که پسته قزوین به نسبت دیگر پسته‌های کشور (کرمان، رفسنجان، یزد و خراسان) خاصیت مطلوب‌تری جهت ورقه‌ای شدن دارد و خرد نمی‌شود. از دیگر مزایای و ویژگی های پسته قزوین این است که به دلیل برداشت سریع و زودرسی ارقام محلی (عدم زودشکافی ارقام و عدم آبیاری در زمان برداشت با چادر، خشک نمودن سریع در معرض آفتاب و فاصله زیاد درختان از هم و همچنین رشد عمودی درختان) فاقد زهرابه آفلاتوکسین است.

پسته دامغان

منشا این نوع از پسته منطقه ی دامغان بوده است. ظاهر این پسته کشیده و مغز آن بادامی شکل است این پسته دیرگل است و از ارقام متوسط رس می باشد. این نوع پسته در اواخر شهریور ماه برداشت می شود. خرید و فروش این پسته یکی از تجارت های پر سود در منطقه ی رفسنجان می باشد.

پسته خنجری دامغان

در شهر دامغان پسته های دیگری هم کشت می شود، مثل پسته ی فندقی که در آنجا کشت می شود، ولی به دلیل شرایط آب و هوایی و از لحاظ شرایط دمایی پسته ی خنجری بهتر و بیشتر نسبت به سایر پسته ها جواب می دهد. پسته ی خنجری یک نوع پسته ی کشیده است مثل پسته ی احمدآقایی ،پسته اکبری و پسته ی بادامی و سایر پسته های کشیده. مغز پسته خنجری دامغان در صورت سبز بودن برای خلال کردن درشیرینی پزی ها و بستنی ها استفاده میشود.

ارقام صادرات پسته در جهان

میزان تولید پسته بر حسب هزار تن (آوریل ۲۰۱۶)
نام کشور سال ۱۰–۲۰۰۹ سال ۱۱–۲۰۱۰ سال ۱۲–۲۰۱۱ سال ۱۳–۲۰۱۲ سال ۱۴–۲۰۱۳ سال ۱۵–۲۰۱۴
 ایران ۱۸۴ ۲۱۶ ۱۶۰ ۱۸۳ ۱۷۰ ۲۳۰
 ایالات متحده آمریکا ۱۶۱ ۲۳۷ ۲۰۱ ۲۵۰ ۲۱۳ ۲۳۳
 ترکیه ۳۸ ۱۱۰ ۵۰ ۱۱۷ ۵۰ ۸۵
 سوریه ۶۱ ۵۷ ۵۶ ۵۷ ۵۷ ۵۷
 اتحادیه اروپا ۱۱ ۱۲ ۱۳ ۱۳ ۱۳ ۱۳
منبع آمار : TreeNuts

 

تفاوت پسته ایرانی با پسته بقیه کشور ها

ایران در رتبه دوم برترین تولیدکنندگان پسته در جهان قرار دارد. پسته ایرانی در کل دنیا آنقدر طرفدار دارد که آن را شاخصی برای سنجیدن پسته درجه یک در نظر گرفته‌اند. ظاهر، طعم و مزه خاص پسته‌های ایرانی، آنرا از سایر پسته‌های مرغوب جهان جدا می‌سازد. پسته ایرانی به دلیل شرایط ویژه‌ی آب و هوا و نوع خاک، از لحاظ طعم و عطر بی‌نظیر است و از قدیم الایام تاکنون، هیچ پسته‌ای به چنین جایگاهی نرسیده است.

به طور کلی پسته را میتوان به دو دسته تقسیم کرد : خندان و آب خندان

پسته خندان از مرغوب ترین پسته میباشد که بسیار خوش طعم و خوشمزه میباشد اما پسته آب خندان ظاهر کهنه و رنگ تیره‌تری دارند و مزه آن‌ها نیز اصلا شبیه به پسته‌های تازه و خوش‌طعم نیست.

روش تشخیص پسته خندان از آبخندان

میتوان پسته خندان و ابخندان را از روش های زیر تشخیص داد:

 • در روش اول، به صورت تصادفی یک مشت پسته را بردارید و دانه دانه آن‌ها را کنار گوشتان تکان دهید. پسته‌های آبخندان مغز کوچکی دارند و در صورت تکان دادن، سر و صدای قابل تشخیصی را تولید می‌کنند. اگر پسته شما به دلیل درشتی مغزش، صدایی ایجاد نکرد؛ پسته خندان طبیعی است.
 • در روش دوم، سعی کنید تا دو لبه پوسته پسته‌ها را به یک دیگر نزدیک یا متصل کنید. اگر موفق شدید، متاسفانه پسته شما آبخندان است. لبه‌های پوسته پسته‌های خندان طبیعی، به دلیل درشتی مغز به هم نمی‌رسند. این روش برای پسته‌های بو داده نیز می‌تواند موثر باشد.
 • در روش سوم، می‌توانید پسته‌ها را بو کنید. پسته‌های آبخندان از آن جایی که مرطوب و سپس سریعا خشک شده‌اند، بوی رطوبت و کهنگی می‌دهند. البته اگر پسته‌ها بو داده باشند، این روش تشخیص چندان کاربردی نخواهد بود.

خواص و فواید پسته


به نظر می‌رسد مصرف پسته می‌تواند فشار خون سیستولیک و دیاستولیک را در افرادی که دیابت ندارند، تا حدودی کاهش دهد. با اینکه پسته حاوی مقدار زیادی کالری است، اما مصرف آن در مقدارهای معمولی باعث افزایش وزن یا چاقی نمی‌شود.

شواهد علمی نشان می‌دهد که مواد مغذی پسته می‌تواند تأثیرات مثبتی روی سلامتی داشته باشند.

کمک به سلامت قلب


مطالعه‌ای که در مجله تغذیه بالینی آمریکا (American Journal of Clinical Nutrition) منتشر شده‌است، پسته را به‌عنوان ماده غذایی کاهنده کلسترول تأیید می‌کند. پژوهشگران این مرکز، ۲۸ بزرگ‌سال که سطح کلسترول بد (LDL) آن‌ها، بالاتر از حد مجاز بود و بیماری دیگری در آن‌ها گزارش نشده بود را مورد بررسی قرار دادند. رژیم‌های مورد آزمایش شامل یک رژیم غذایی کم‌چربی بدون پسته، یک رژیم غذایی سالم با یک وعده پسته و یک رژیم سالم با دو وعده پسته بود. نتیجه رضایت‌بخش بود. سطح LDL افرادی که پسته خورده بودند کاهش‌یافته بود.

کمک به سلامت چشم


لوتئین و زیگزانتین تنها کاروتنوئیدهای موجود در شبکیه و عدسی چشم هستند. نتایج مطالعات اپیدمیولوژیک (همه‌گیرشناسی) نشان می‌دهند، رژیم‌های غذایی سرشار از لوتئین و زیگزانتین می‌توانند به کاهش ابتلا به بیماری و آب‌مروارید کمک کنند. ماکولا بیماری شبکیه چشم است که با بالا رفتن سن بروز می‌کند. در این بیماری لکه زرد داخل چشم از بین می‌رود. کاروتنوئیدها با چربی موجود در وعده غذایی بهتر جذب می‌شوند. به همین دلیل پسته که حاوی چربی خوب است، جذب لوتئین و زیگزانتین خودش را برای بدن آسان‌تر می‌کند.

کمک به کنترل وزن


مصرف پسته به‌عنوان میان‌وعده می‌تواند به کاهش وزن و همین‌طور حفظ وزن مناسب کمک کند. همچنین به دلیل چربی‌های خوب، فیبر و پروتئین می‌تواند کمک کند تا گرسنگی بین وعده‌های غذایی را از بین برود. اسنک حاوی پسته می‌تواند به خاطر احساس سیری که ایحاد می‌کند کمک کند تا وعده بعدی غذا را شروع نکنید.

تحقیقی از دانشکده پزشکی UCLA نشان داد افرادی که پسته را جایگزین اسنک‌های مضر کردند (درحالی‌که پسته ۲۰ درصد کالری کل آن‌ها را به مدت سه هفته تشکیل می‌داد) هیچ اضافه‌وزنی نداشتند و درحالی‌که کلسترول HDL آن‌ها افزایش نشان می‌داد، کلسترول کل ایشان کاهش یافته بود.

کمک به بهبود عملکرد جنسی مردان


نشان داده‌شده که پسته تأثیر مثبتی روی توان جنسی مردان دارد. مطالعه‌ای توسط بخش دوم اورولوژی بیمارستان آموزشی و تحقیقاتی آتاتورک در ترکیه و در سال ۲۰۱۱ انجام شد. افرادی هرروز برای مدت سه هفته ۱۰۰ گرم از این آجیل را در وعده ناهار مصرف کردند؛ به‌نحوی‌که پسته ۲۰ درصد کالری روزانه آن‌ها را شامل می‌شد. همه این افراد مردان متأهلی که حداقل برای مدت ۱۲ ماه قبل از این مطالعه اختلال نعوظ (ED) داشته و در بازه سنی ۳۸ تا ۵۹ سال بودند. این مردان سبک زندگی مشابهی را فرا گرفتند. تنها تفاوت آن‌ها افزودن پسته به رژیم غذایی برخی از آنان بود.

این مردان بهبود قابل‌توجهی در اختلال نعوظ و سطح چربی خونشان داشتند. احتمالاً یکی از دلایلی که این آجیل به بهبود اختلال نعوظ کمک می‌کند میزان اسیدآمینه غیرضروری آرژنین بالایی دارد. ظاهراً این میزان اسیدآمینه غیرضروری آرژنین، انعطاف‌پذیری شریان‌های بدن را حفظ کرده و جریان خون را با بالا بردن اکسید نیتریک، ترکیبی که رگ‌های خونی انعطاف‌پذیر می‌کند، افزایش می‌دهد.

کمک به بهبود دیابت


مطالعه‌ای که در دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا انجام شد و در سال ۲۰۱۵ منتشر گردید، اثر مصرف روزانه پسته روی نمودار نسبت لیپید به لیپوپروتئین، کنترل قند خون، التهاب بدن و گردش خون بزرگ‌سالان مبتلابه دیابت نوع ۲ را مورد بررسی قرار داد. شرکت‌کنندگان به دو دسته تقسیم شدند، یک گروه رژیم غذایی مناسب و بدون پسته و گروه دیگر از رژیم غذایی که پسته ۲۰ درصد کالری مصرفی آن را تشکیل می‌داد استفاده کردند.

به نظر نمی‌رسید پسته بر کنترل قند خون تأثیرگذار باشد، ولی تأثیر مثبتی روی نسبت‌های کلسترول خوب به بد، کلسترول و تری گلیسیریدها داشت. دیابت خطر ابتلا به بیماری قلبی و سکته مغزی را افزایش می‌دهد؛ بنابراین خوردن پسته به‌طور منظم به‌عنوان بخشی از یک رژیم غذایی سالم می‌تواند به دفع مسائل جدی قلب کمک کند. کاردیومتابولیک مجموعه‌ای از چند اختلال است که به چربی مرتبط‌اند و همراه باهم باعث افزایش ریسک ابتلا به بیماری‌های قلبی، عروقی و دیابت می‌شوند.

 

در این مقاله به بررسی انواع پسته ؛ روش تشخیص پسته مرغوب و فواید پسته پرداختیم در صورت داشتن هر گونه سوال و یا انتقاد میتوانید نظرات خود را از باکس پایین ارسال کنید

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 3 میانگین: 4.3]

3 نظرات

 1. امید گفت:

  عالی و مفید 😍

 2. محمد علی امینی گفت:

  بسیار عالی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button